Najvýznamnejší kresťanský sviatok.

Autor: Gabriela Oremová | 30.3.2010 o 10:11 | (upravené 30.3.2010 o 11:04) Karma článku: 8,07 | Prečítané:  974x

Od roku 325 nie je čas Veľkej noci presne stanovený kalendárom, ale Mesiacom.  Je to vždy prvá nedeľa po splne , ktorý nasleduje po dni jarnej rovnodennosti. K tomuto sviatku sa viaže množstvo zvykov, niektoré dávno odniesol čas, no sú aj také, čo ľudia zachovávajú aj dnes.

Veľký týždeň sa začína Kvetnou nedeľou, kedy Ježiš prichádza do Jeruzalema. Ľud jasal a v slávnostnom očakávaní volal - Hosana - veriac, že do mesta vstúpil Mesiáš. Nám dnes túto udalosť pripomína posviacka bahniatok a tiež liturgia obohatená o pašie, ktoré už predznamenávajú utrpenie a smrť Ježiša Krista.

Zelený štvrtok je dňom Poslednej večere, kedy bola ustanovená Sviatosť oltárna. Kňazi sa stretávajú so svojim diecéznym biskupom, je to veľký kňazský sviatok. V tento deň Ježiš svojim učeníkom  umyl nohy a naznačil im, čo sa v nasledujúcich hodinách bude odohrávať. Mnohí nechápali o čom hovorí, neverili, že sa stane niečo zlé. Na Zelený štvrtok sa zaviažu zvony a mlčia až do slávnostného Zmŕtvychvstania.

Veľký piatok, obrovský smútok, utrpenie a ukrižovanie Pána Ježiša. U evanjelikov je to hlavný deň veľkonočných sviatkov. V katolíckych chrámoch sa omše neslúžia. Symbolom tohto dňa je Ježišov hrob, pred ním sa s modlitbou na perách skláňajú veriaci až do večera nasledujúceho dňa.

Biela sobota je oslavou Ježiśovho Zmŕtvychvstania. Po západe slnka najkrajšou vigíliou, v ktorej kňaz prináša do chrámu nový oheň, symbol nového, večného života - Svetlo Kristovo, slávime jeho víťazstvo nad smrťou. Veriaci si tento oheň odnášali aj do svojich domovov, kde na Veľký piatok pozhášali všetky svetlá aj oheň v peci, aby ho potom úplne obnovili. Veľkonočná svieca - paškál -  horí v kostoloch ako symbol zmŕtvychvstania až do Nanebovstúpenia a potom vždy pri slávnostných príležitostiach.

Všetky veľkonočné slávnosti vyvrcholia vo Veľkonočnú nedeľu, ktorú si potom pripomíname každú nedeľu počas celého roka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Tóth dal polícii aj Kočnerove mobily spolu s dokumentmi k Technopolu

Tóth opísal aj dovolenkovanie s Kočnerom.

DOMOV

Ozbrojenci uniesli v Mali bývalého príslušníka SIS Ľuboša Kosíka

Kosíka odviedlo ozbrojené komando minulý utorok.

Stĺpček šéfredaktorky

Tam, kde sa rola Fica končí v ústavnom príbehu

Nakoľko sa dokážu poslanci aspoň pri tejto voľbe vymaniť zo straníckej kazajky?


Už ste čítali?